Wielu twórców stron stosuje metodę “wykonaj i zapomnij”, czyli jak już mamy gotową stronę to na tym w zasadzie cała praca się kończy – poważny błąd. Odnotowuje się coraz więcej ataków skierowanych na strony www (brute force, includy kodu itd.), aby zapobiec wstrzyknięciu złośliwego kodu, który np. zacznie rozsyłać spam za pomocą naszej strony lub kierować użytkowników do stron o innej tematyce (stron porno, stron organizacji uznanych za przestępcze, czy zachęcających do zakupu różnych środków prawnie niedozwolonych), należy dbać o bezpieczeństwo naszej witryny. Czyli między innymi o:

  • aktualizacje silnika strony,
  • aktualizacje modułów,
  • aktualizacje pluginów,
  • wykonanie zabezpieczenia logowania,
  • wykonanie zabezpieczenia komentarzy.

Służymy pomocą w powyższym zakresie, ale nie tylko. Jeżeli mają Państwo pytania zachęcamy do kontaktu.

Bezpieczeństwo każdej strony www wiąże się wprost m.in. z wynikami wyszukiwania. Od jakiegoś czasu popularne wyszukiwarki blokują strony, które zawierają złośliwy kod i w takim przypadku strona przestaje być widoczna w ogóle lub jest widoczna, ale z opisem który mówi o tym, że strona jest uznana za niebezpieczną co poważnie odstręcza potencjalnych odwiedzających – klientów od wejścia na tak opisaną stronę. Co z kolej może się fizycznie przełożyć na spadek sprzedaży produktów, czy też usług Państwa firmy.

Kolejnym istotnym aspektem bezpieczeństwa stron jest to, iż atakujący może przejąć dane osobowe użytkowników – klientów, zebrane np. za pomocą formularza kontaktowego i wykorzystać dane w celach niekoniecznie zbieżnych z polityką Państwa firmy, czego wynikiem mogą być poważne konsekwencje natury prawnej.

Ostatnia uwaga – nie tylko sam serwis / strona www musi być odpowiednio zabezpieczona, ale również maszyna na której fizycznie znajdują się pliki. W przypadku gdy strona znajduje się na serwerze firmy zewnętrznej (hosting), wtedy to hostingodawca odpowiada za zabezpieczenia fizyczne, ale w przypadku gdy strona jest na Państwa serwerze, znajdującym się w Państwa firmie, odpowiedzialność ponoszą Państwo i wszelkie kwestie zabezpieczeń są po Państwa stronie.